KatmerliBilgi

Kuş gribi artık kabus olmaktan çıkıyor

Posted on: 17.03.2009

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından gerçekleştirilen ve 4 yıl süren kuş gribi araştırması sonunda tamamlandı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi yapılan açıklamaya göre, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 2005 yılında baş gösteren ve 4 kişinin ölümüne yol açan kuş gribi ile ilgili YYÜ’ den 10 kişilik bir ekip, 3 yıl boyunca TÜBİTAK destekli, ”Van Gölü Havzası’nda bazı kanatlı türlerinde Avian İnfluenza A virüslerinin Real-Time PCR ile tespiti, izolasyonu ve alt tiplerinin belirlenmesi” projesini yürüttü.

Van Gölü havzasında göçmen kuşların konakladığı bölgelerden 47 kuş türüne ait 2 bin dışkı numunesi, teşhis için kurulan laboratuvarda incelendi.

ÖNEMLİ SONUÇLARA ULAŞILDI

Proje yürütücüsü YYÜ Veterinerlik Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banur Boynukara, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde ölümlere neden olan kuş gribiyle birlikte, endişe ve telaşın da ortaya çıkmasının, bu bölgede bir bilimsel teknik laboratuvar altyapısına ihtiyaç olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Prof. Dr. Banur Boynukara, 10 kişilik ekiple yürütülen projenin tamamlandığını ve bu proje sayesinde önemli bir laboratuvar kurulduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

”İlk sonuçları TÜBİTAK’a teslim ettik. Birçok hastalık açısından risk alanı olan Van Gölü Havzasında kuş gribi ile ilgili ilk verileri sunmak çok önemlidir. Bundan sonra herhangi bir salgında çok kısa bir sürede teşhis yapabilecek ve önlemler alınabilecektir. Zaten esas olan da budur.”

Prof.Dr. Boynukara, TÜBİTAK’a sunulan raporun onayının ardından sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Projenin alan araştırmasını ekibiyle birlikte yapan Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özdemir Adızel de Van Gölü havzasının kuş göçü açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Van Gölü Havzasındaki biyoçeşitlilik içerisinde bazı kuş hastalıklarının da taşınmasının söz konusu olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Adızel, ”proje kapsamında kurulan laboratuvarla çok büyük bir eksiklik giderildi. Biz 47 kuş türüne ait 2 bin dışkı numunesini laboratuvara taşıdık. Bu proje, bizim için çok büyük bir tecrübe oldu” dedi.

(star)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Bilinmeyen Besleme

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1,131,437 hits

Amung

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: