KatmerliBilgi

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Posted on: 04.04.2009

Prostat hastalıkları üç temel başlıkta değerlendirilebilir.

–         Selim prostat büyümesi

–        

–         Prostat enfeksiyonları

Erkeklerin hemen hemen %70 inde görülen prostat’ın türleri hakkında bilgiler ve cinsel hayata etkileri.

Selim prostat büyümesi: Erkeklerin hemen hemen yüzde 60′ında, genellikle de 50′li yaşlardan sonra görülür. İdrar kanalından idrar geçişinin engellenmesi nedeniyle, idrar yapmada zorluk çekme, geceleri sık sık idrara kalkma, ani sıkışma durumu, idrar yaparken yanma gibi nedenlerle seyreden bir hastalıktır. Ayrıca ereksiyon problemlerini de beraberinde getirmektedir.

Erkeklerin birçoğu selim prostat büyümesinin tedavi yollarından biri olan cerrahi tedaviyi, ameliyat sonrası cinselliğimi kaybederim düşüncesiyle olmak istemiyor. Fakat  selim prostat büyümesine bağlı yapılan açık veya kapalı (TUR) ameliyatlardan sonra bu olasılık yüzde 15-20′ler civarındadır. Ülkemizde son iki yıldır uygulanan Greenlight (yeşil ışık) laser cerrahisinde bu risk daha da azdır. Ameliyat olma gereklilik oluşmuşsa, kişinin cinsel hayatım kaybolur düşüncesiyle ameliyattan kaçınması gereksizdir.

: Hastalığın kendisi değil fakat tedavi seçenekleri cinsel hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Erken teşhis ile kesin tedavi şansı bulunan hastalara çoğunlukla Radikal Prostatektomi ameliyatı uygulanır. Ameliyat sırasında ereksiyonu sağlayan damar ve sinir kılıfı korunamazsa, hasta kanserden kurtulur ancak bir daha ereksiyon sağlayamaz hale gelir. Damar, sinir kılıfının olabildiğince korunduğu olgularda bile, ameliyat sonrası dönemde ereksiyon sorunu sıklıkla gözlenir. Tabii burada ameliyatı yapan üroloğun birinci amacı, hastayı kanserden kurtarmaktır.

Hastanın bu ameliyatı olmama lüksü neredeyse yok gibidir. Yine de bu kaygıyla ameliyat istenmezse, radyoterapi veya brakiterapi yöntemleri de seçenektir. Bu yöntemlerde ereksiyon sorunu oluşma riski biraz daha az olmakla birlikte yine de vardır.

Prostat enfeksiyonları: Özellikle Kronik (müzmin) Prostatit’li hastaların önemli bir kısmında ereksiyon sorunu veya isteksizlik gözlenebilir. Bunun temelinde enfeksiyona bağlı olumsuzluklar da olmakla birlikte psikojenik faktörlerin cinsel isteksizliği artırdığını biliyoruz.

Kaynak: Aktuelblog.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Bilinmeyen Besleme

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1,131,437 hits

Amung

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: