KatmerliBilgi

Yetişkinler için yüzme kursu

Posted on: 29.04.2009

yuzme-customÖzellikle yüzme sporuna yeni başlayan yetişkinler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı temel bilgiler vermek istiyorum. Yüzme sporunu 26 yaşımda öğrenmeye karar verdiğim ve 3 farklı kurs deneyimi yaşadığım için küçük de olsa bir ön fikir niteliği taşıyabilecek bu yazımda, yüzmeye yeni başlayanlar için ipuçlarından başlayarak kendi deneyimlerim ve öğrendiklerimi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle yüzmenin yaşı yoktur, yüzdüğüm havuzlarda 3-4 yaşlarında afacanların yüzmeyi öğrenme çabalarına da şahit oldum, 50′li yaşlarda düzenli olarak antrenmana gelen kişilere de. Henüz yüzmeyi bilmiyor olabilirsiniz, yaşınızın da önemi yok yüzmeye başlamak için. Yüzmek için kararlı olmanız ve size uygun, yüzebileceğiniz bir havuz bulmanız yeterli. Fakat yüzmeyi öğrenme girişimleriniz henüz yeni oluşmaya başladıysa bu işin erbabı olan profesyonel kişilerden destek almanız şart. Profesyonel bir antrenörden destek aldığınız takdirde hem doğru tekniklerle yüzme sporunuzu hayatınıza katacak hem de yüzme aktivitesini keyifli bir hale getirmiş olacaksınız. Yüzme, teknik yönü ağır basan bir spor dalıdır, profesyonel destek almanız da bunun için her zaman büyük bir önem arz eder. Fakat burada benim en büyük tavsiyem, şayet katıldığınız kursun antrenörünün bu işi maddi kazanç sağlamak için yaptığını anladıysanız derhal o antrenörden uzaklaşın. Ben ilk katıldığım kursta böyle bir antrenöre rastlamıştım ve 2 ay boyunca boşuna kürek çektim havuzda.

Havuzun giderken yanınızda götürmeniz gerekenler

Şort ya da mayo, bone, yüzücü gözlüğü, havlu ve su ( bunlar dışında kış aylarında havuzdan çıktıktan sonra üşütmemek için yanınıza bere almak da yararınıza olacaktır.) Özellikle hanımların yüzmek için bikini yerine tek parçalı mayoları tercih etmeleri de tavsiye edilir. Çünkü bikini bazen istenmeyecek kazalara neden olabiliyor.

Birkaç tavsiye

  • Mayonuzu her antrenmandan sonra suda durulayın, aksi takdirde klorlu su mayonuzun ömrünü kısaltabilir. Hatta arada bir de sabunla yıkamanız fena olmaz.
  • Gittiğiniz havuzda mecbur tutulmasa dahi bone kullanmayı ihmal etmeyin. Hem havuzun hijyeni için hem de sizin ve havuzu kullanan diğer yüzücülerin sağlığı için önemli bir detay bu. Boneyi duş almadan önce takın, yoksa havuzda ıslak olan saçlarınızdan kayıp çıkabiliyor.
  • Yüzücü gözlüğü kesinlikle kullanın. Bu sayede hem havuzun klorundan gözlerinizi korursunuz hem de yeni gözlerinizin açıkken suda ilerlemeniz daha rahat olacaktır. Özellikle yeni başlayanlar yüzücüler yüzme gözlüğü kullanmalıdır.
  • Terlik seçerken yerde kaymayan ve çabuk kuruyan modellerden tercih edin.
  • Suyunuzu kulvar başlarında bulundurarak antrenman esnasında küçük yudumlarla (bir iki yudum) vücudunuzun kaybettiği sıvı kaybını giderin.

Kışın yüzülmez düşüncesinden kurtulun. Yüzme havuzlarında ısıtma sistemleri vardır ve suyun sıcaklığı yaz kış 26-28 derecede olur. Kışın yüzülmez diye bir kaide yoktur. Hatta kış aylarında yüzme kurslarına rağbet daha az olduğu için yüzmeyi bu aylarda öğrenmek, antrenörünüzün de ilgisi çok fazla dağılmadığı için daha kolay olabiliyor.

Yüzme, bütün kas gruplarını çalıştıran mükemmel bir spordur ve doğru tekniklerle yapıldığında sakatlanma riski yoktur. Sonraki yazımda yüzme sporunun faydalarından bahsedeceğim.

kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Bilinmeyen Besleme

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1,131,437 hits

Amung

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: