KatmerliBilgi

Binaların Dış Cephe Kaplaması için Alternatif Yöntemler

Posted on: 11.08.2011

BİNALARIN DIŞ CEPHE KAPLAMASI – MANTOLAMA
Son zamanlarda ben de dış cephe kaplaması konusunda yoğun bir araştırma içerisinde olduğum için sizlerle, dış cephe kaplama alternatifleri hakkında edindiğim bilgileri paylaşmak istedim. Binalarda izolasyonu sağlamak ve binanın dış cephesini kaplamak için bir çor alternatif yol bulunuyor. Bunlar arasında özellikle son yıllarda en çok mantolama, ahşap kaplama ve PVC siding. Bu kaplamalar için kullanılan ana malzeme ise yüksek yoğunluktaki straforlar. Bu üç sistem arasında ısı yalıtımını en yüksek düzeyde sağlayabilen kaplama çeşidi ahşap kaplamadır. Yüzde 70′e varan ısı tasarrufu oranına sahip ahşap kaplama sisteminde ısı yalıtımı için, içinde ısı yalıtım levhası bulunan ahşap cephe kaplama sistemi kullanılır. Ahşap cephe kaplama sisteminin estetik görünümlü oluşu ve kolay kullanım özelliği de diğer tercih nedenleri arasındadır.

Dış cephe kaplaması için alternatif olabilecek bu 3 ayrı kaplama sisteminin özellikleri şöyle;

Ahşap Dış Cephe Kaplaması

İçinde ısı yalıtım levhası bulunan ve binaların dış cephe kaplamasında kullanılan bu cephe kaplama sisteminde ısı tasarrufu ortalama yüzde 70 civarında olmasıyla en sağlıklı kaplama sistemidir. 220 derece sıcaklıkta ağaç liflerinin 5 kat preslenmesiyle üretilen bu sistemin garanti süresi 25 yıl. 15 yıl da boya garantisi ömrü sunuyor. Yağmur, su ve rüzgardan etkilenmeyen ve çeşitli renk seçenekleri sunan sistem akrilik su bazlı herhangi bir boya ile istediğiniz renge boyanabiliyor.

Mantolama Sistemi

Ortalama yüzde 50 ısı tasarrufu sağlayan bu sistemde çeşitli kalınlıklarda 30-35 kg/m³ yoğunluktaki, yüksek yoğunluklu straforların dış binaların dış cephesine kaplanması ile oluşturulan ısı yalıtım sistemidir.

Siding Sistemi

İçinde ısı yalıtım levhası bulunan ve binaların dış cephelerinin kaplamasında kullanılan PVC cephe kaplama sistemidir. Binaların dış cephesi siding yapıldıktan sonra ortalama yüzde 50 ısı tasarrufu sağlamaktadır. Her türlü detayı çözebilecek türde yardımcı aksesuarlara sahiptir. Bu kaplama sistemi montalama sistemi gibi boya gerektirmez, ancak kaplama yapıldıktan sonra renk değiştirilmesi ya da boyanması mümkün değildir.

Binaların dış cephe kaplaması

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Bilinmeyen Besleme

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Blog Stats

  • 1,131,437 hits

Amung

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: